Ułatwienia dostępu

Położenie

Gmina Miastków Kościelny jest Gminą wiejską leżącą w województwie mazowieckim, w północno-wschodniej części powiatu garwolińskiego. W latach 1975–1998 gmina pod względem administracyjnym należała do dawnego województwa siedleckiego.

Jej powierzchnia wynosi 85,24 km 2, co stanowi 6,64 % powierzchni powiatu garwolińskiego. Zamieszkuje ją 5127 osób rozmieszczonych w 16 miejscowościach wiejskich: Miastków Kościelny, Brzegi, Glinki, Kujawy, Kruszówka, Oziemkówka, Przykory, Ryczyska, Stary Miastków, Wola Miastkowska, Zabruzdy, Zabruzdy Kolonia, Zasiadały, Zgórze, Zwola, Zwola Poduchowna.

Pod względem fizycznogeograficznym według Jana Kordeckiego gmina Miastków Kościelny leży na obszarze dwóch mezoregionów a mianowicie:

  • Równiny Garwolińskiej, która należy do makroregionu Niziny Środkowomazowieckiej;
  • Wysoczyzny Żelechowskiej, która należy do makroregionu Niziny Południowopodlaskiej.

  Gęstość zaludnienia na terenie gminy wynosi 60 osób na 1 km 2.

Gmina Miastków Kościelny graniczy z następującymi gminami:

  • Od północy z gminą Borowie,
  • Od południa z gminą Żelechów,
  • Od Zachodu z gminą Górzno,
  • Od wschodu z gminą Stoczek Łukowski i Wola Mysłowska w pow. Łuków woj. lubelskie.

 

Gmina Miastków Kościelny położona jest na obszarze trzeciorzędowego głównego zbiornika wód podziemnych  „ Subniecka warszawska – część centralna” o zasobach dyspozycyjnych 0,10 l/s/km 2.

Pod względem rzeźby terenu, obszar gminy jest mocno urozmaicony, wysokość waha się od około 140 m n.p.m. do ponad 205m n.p.m. Gwałtowniejsze różnice wysokościowe występują zwłaszcza w okolicach Ryczysk i Zwoli Poduchownej, gdzie na niewielkiej odległości teren wznosi się od 150 m n.p.m. do 190 m n.p.m.

 Miejscowość gminna  - Miastków Kościelny, położona jest na szlaku drogowym z   Żelechowa przez Wilchtę do Parysowa, jak i do Garwolina przez Oziemkówkę. Odległość z Miastkowa Kościelnego do Garwolina wynosi 17 km, do Żelechowa 12 km, do Siedlec 64 km.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.